info@polarfolk.ee
Tere tulemast! Logi sisse või Registreeru kasutajaks

Näpunäited UV-indeksi jälgimiseks

08.06.2018

UV-indeks määrab Päikese ultraviolettkiirguse kiiritustiheduse  väärtuse rahvusvahelisel standardskaalal. UV-indeks Sul hinnata päikesekiirgusest tingitud ohte nahale ja silmadele ning sellele vastavalt end kaitsta.

Ilmateates esitatakse tavaliselt UV-indeksi suurim väärtus ööpäevas, seega keskpäeva ümbruses (suvel kell 11–15).

Eestis saab UV-indeksit jälgida Riigi Ilmateenistuse lehelt. Värske UV-indeks kuvatakse iga 10 minuti tagant ning mitmest Eesti piirkonnast. Saate Eesti piires jälgida, kuidas on see parasjagu Sinu kodu- või puhkusekoha lähistel. Selleks vaata SIIA (otselink ei toimi mobiilist vaadates). 

UV-indeksi väärtuse kasvades suureneb oht inimese nahale ja silmadele ning kahjustused tekivad kiiremini. UV kiirguse päevadoosid on meie laiuskraadidel suuremad suvel, kevadisest pööripäevast kuni sügisese pööripäevani. UV-indeksi väärtused varieeruvad päeva jooksul, indeks on kõige kõrgem mõne tunni vältel keskpäeval.

UV-kiirgus muutub ohtlikuks ja tekitab nahapõletusi paljudel inimestel, kui UV-indeks kerkib üle 6. Õrna nahatüübiga inimesed peaksid päikesekaitsevahendeid kasutama juba siis, kui UV-indeks kerkib üle 3–4.

Eestis seni kõrgeim UV-indeks 8,6 on mõõdetud 2008. aasta suvel. Maailma kõrgeim aga Andides Põhja-Argentinas ja väärtus oli 20.

Puhkuseveetjad Vahemere maades, Aafrikas, Kanaaridel jt. lõunamaades peavad arvestama, et kõrge päikesega ja veel liivarandadel mere ääres võib UV-indeks olla ka üle 10. Eriti intensiivne on UV-kiirgus kõrgmägedes lumega. Maailma Terviseorganisatsiooni lehelt saad vaadata, kuidas on tavaliselt UV-indkes kuude lõikes Sinu puhkusesihtkohas. 

Riietume hommikul välja minnes tavaliselt ilmateate järgi. Hea oleks jälgida ka UV-indeksit, et  kaitsta enda ja pere nahka.

Toimid õigesti, kui jälgid sellist juhendit: 

Naudi päikest, kuid naudi seda targasti!

 

Allikad:
World Health Organization
Riigi Ilmateenistus
Wikipedia