info@polarfolk.ee
Tere tulemast! Logi sisse või Registreeru kasutajaks

Miks on oluline kanda UV kaitsega rõivaid?

28.04.2022

Me kõik armastame sooja ja päikest. Unistame palmidest ja reisist soojale maale või suvel Pärnu randa minekust. Päike teeb meid rõõmsaks ja annab hea tuju. Lisaks on päike oluline D vitamiini allikas. Nii kurb, kui see ka ei ole, on päikesel  ka oma varjuküljed ja neisse tuleb hoolega suhtuda. Päikese käes viibimist peab tegema läbimõeldult ja targalt.

On väga oluline kaitsta end päikesepõletuse ja UV kiirguse eest. Seda oleme praeguseks ilmselt kõik kuulnud ja kaitseme end päikesekreemiga. Palju uuem viis on kasutada UV kaitsega rõivaid, eriti laste puhul. Sellised rõivad ei ole praeguseks ajaks enam luksuskaup vaid väga tark viis enda ja pere kaitsmiseks.

UV kaitse on märgitud rõivastel UV kaitse tasemega või UPF märgisega. See näitab, kui palju UV kiirtest blokeeritakse. Mõnikord tuleb ette ka märgistust SPF või Sun Protection Factor, sellisel juhul tead, kui kaua antud rõivas kaitseb päikesepõletuse eest. Kandes UV kaitsega rõivaid, vähendad päikesepõletuse saamist. Lisaks saad kaitset päikeseallergia ja UV kiirte kahjuliku mõju eest.

Mis on UVA ja UVB kiired?

UVA ja UVB kiired on päikese elektromagnetiline kiirgus, mis ei ole inimese silmale nähtav. UVB kiired on energiarikkad ja tugevad päikesekiired, läbistades ainult naha pealmist kihti. Palju ohtlikumad on UVA kiired, mis tungivad naha sügavamatesse kihtidesse. UVA kiirgus põhjustab naha vananemist ja päikeseallergiaid. Mõlemat tüüpi kiirgus võib põhjustada päikesepõletust ja nahavähki. Peab arvestama, et vee peegeldus intensiivistab UV kiirgust. 

Selleks, et saada täielikku UV kaitset, soovitame määrida kõik rõivastest vabad kehaosad (nagu näiteks jalad, käed, ja nägu) piisava kreemiga. Päikesekreemi määrimine UV kaitsega riiete alla ei ole vajalik, sest riietus kaitseb piisavalt.

Kes võiksid UV kaitsega rõivaid kanda?

UV kaitsega riided on väga kasulikud väikestele lastele. Laste naha pigment on alles arenemas ning neil ei ole piisavalt kaitset UV kiirguse eest. Väga oluline on seetõttu vältida päikesepõletust ja UV kiirgust. Uuringud on näidanud, et lapsed, kes enne 10. eluaastat on viibinud palju ilma kaitseta päikese käes, omavad palju suuremat riski haigestuda nahavähki.

Meie UV kaitsega riiete valikus on riideid ka täiskasvanutele. Eriti kasulikud on UV riided neile, kes hobide tõttu viibivad palju päikese käes.

UPF 50+

Meie valikus olevad UV kaitsega riided on maksimaalse UPF kaitsega UPF 50+. See hoiab ära 98% kahjulikest UV-A ja UV-B kiirtest.

Mida saan veel teha, et ennast kaitsta?

Lisaks UV kaitsega riietele kasuta ka teisi võtteid, et end kaitsta ja ohutumalt päikest nautida.

Päikeseprillid
Päikeseprillide peamine eesmärk on kaitsta silmi kahjustava päikesevalguse eest.
Oluline on kanda päikeseprille, mis omavad 100% kaitset UV kiirte eest.

Müts
Kanna päikeselise ilmaga alati mütsi, eelistatavalt UV kaitsega. Müts aitab kaitsta päikesepõletuse ja päikesepiste eest. Eriti hoolega jälgi seda, et lastel oleksid mütsid peas.

Päikesekreem
Hoolitse selle eest, et kreemitad piisava sagedusega nahka, mis ei ole riietega kaetud.